راهکار ساده مقابله با نشخوار ذهنی

دسته بندی: سلامت روان ۲۰ دقیقه ۳ سال قبل
$blog->title

یکی از عادت های بسیار مخرب احوالات خوب انسان نشخوار ذهنی یا گاها حدیث نفس است که بسیار آزار دهنده میباشد. این عادت بد ذهنی که موجب تمرکز برخی افرد بر مسائل ومشکلات غیر واقعی و بروز علائم پریشانی واسترس و اضطراب گردیده و این حالت، احساسات منفی را سریعا تشدید خواهد نمود.

باتوجه به اینکه یکی از عادت های آزار دهنده برای برخی انسانها نشخوار ذهنی است و این  یک عادت بد ذهنی بوده که موجب تمرکز فرد بر مشکلات و بروز علائم پریشانی گردیده و این حالت، احساسات منفی را سریعا تشدید خواهد نمود و با توجه وسواس گونه و مداوم به مسائل، مشکلات و پریشانی‌ها موجب درگیری و تمرکز بیش از حد به درد و در نتیجه به افسردگی فرد منجر می‌شود.

 این گونه نشخوارها و تمرکز بر مسائل منفی، وقتی بیش از حد ادامه می‌یابند ذهن را تاریک و تاریک‌تر می‌کنند تا جایی که دیگر قادر به دیدن و درک کردن موضوعات و اتفاقات نیستید.

این فرآیند ذهنی با یک عامل محرک و استرس‌زا آغاز می‌شود. 
این عوامل می‌توانند طلاق‌، خیانت، درگیری ذهنی، فیزیکی و مشاجره و بسیاری عوامل استرس‌زای دیگر باشند و همچنین این استرس با عوامل دیگری همچون سرزنش اطرافیان تشدید می‌شود و فرد احساس بد را متاسفانه در خود حمل و بصورت وسواس گونه ای تلقین می‌کند... 


مشکلات ذهنی در واقع توجه ما را به طور کامل به خودشان معطوف می‌کنند و ما قادر به تمرکز بر هیچ چیز دیگری نیستیم و به لحاظ جسمی نیز دچار یک کشمکش داخلی می‌شویم که حتی اجازه یک خواب راحت را در طول شب به ما نمی‌دهد.(برای اصلاح خواب شبانه، حتما از #چلهشفابدوندارودوا دکترمحیی بهره ببرید که معجزه میکنه.) 

   نشخوارهای ذهنی تمام جنبه‌های مثبت زندگی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند و آنها را بی‌ارزش جلوه می‌دهند و فرد دیگر قادر به دیدن اتفاقات مثبت زندگی نیست و همه چیز را سیاه و در خوشبینانه ترین حالت خاکستری می‌بیند.

لذا با توجه به حل این‌ مسئله و راهگشا و راهکار حل این بیماری، چند روش اصولی مقابله با نشخوارهای ذهنی را به شما توصیه می‌کنیم:

 

1 - پذیرفتن مشکلات

نباید به عوامل استرس‌زا همچون یک بمب در حال انفجار نگاه کرد. در واقع تخریب و ساخت و ساز همواره در کنار هم قرار دارند و باید بپذیریم که اتفاقات زندگی همیشه قابل پیش‌بینی نیستند.

 

2 - پذیرفتن واقعیت

سرزنش دیگران را متوقف کنید و تلاش کنید تا در نقش‌های مختلف خود اعم از همسر، مادر و یا هر نقش دیگری که دارید بهتر ظاهر شوید. بیشتر از خودتان مراقبت کنید و برای شاد کردن خود توقع زیادی نداشته باشید.

 

3 - هوشیاری

در ارتباط با اشتباهاتتان هوشیار باشید و از آن‌ها درس بگیرید. انرژی‌تان را روی مسائل جدیدتری متمرکز کنید. تکنیک تنفس طبیعی بکار ببرید( در #پکیجاکسیرموفقیت کاملا توضیح داده شده)، ورزش کنید و اعتماد به نفس را تمرین کنید. بر ترس‌هایتان غلبه کنید.

 

4 - قدردانی

از تغییرات نترسید و به آن‌ها با دید مثبت نگاه کنید. اگر شما نسبت به شرایط مثبت قدردان باشید، این شرایط برایتان بیشتر فراهم می‌شوند.

 

5 - انضباط درونی

سعی کنید مشکلات، شما را تبدیل به آدمی کنند که همیشه می‌خواستید. از گذشته درس بگیرید و موضوعات را در ذهن‌تان نظم ببخشید. 
انضباط درونی، شما را تبدیل به آدمی سازگار،‌ واقع‌بین، هوشیار و سپاسگزار می‌کند و شما می‌توانید با نشاط و شادمانی وخوش‌بینی بیشتری مسئولیت‌های زندگی را برعهده بگیرد. 

 


مقابله با نشخوار فكري

هر انسانی در زندگی خود ممكن است دچار افسردگی، ملال و دلتنگی شود. افسردگی بيشتر حاصل افكار و برداشتهای منفی شما از واقعه است. ممكن است با يك شكست در زندگي مواجه شويد و برداشت شما از آن واقعه اين باشد كه... 
ديگر «نمي‌توانم آن را جبران كنم»
 «همه‌اش تقصير من بود»
 «من انسان بي‌ارزشي هستم»
 و... 

 دقت کنید که: نكته اساسی اينكه همه انسانها به نوعی در  گستره زندگی خود کم و بیش دچار افسردگي مي‌شوند.  ما روانشناسان(حسین مهدیخانلو) معتقدیم كه افسردگی گاهی اوقات پاسخ طبيعي فرد به مشكلات زندگي است.

 افسردگي به هر علتي كه رخ داده باشد پاسخ شما به افسردگی نقش مهمی در طول مدت و شدت نشانه‌های افسردگی دارد.

برخي از انسانها ممكن است چند روز به حالت افسردگی مبتلا شوند ولی برخی ديگر ممكن است هفته ها یا گاها ماهها، يا حتی سالها اين حالت را داشته باشند و نتوانند از چنگ افسردگی رهايی يابند...!! 

 براستي چرا اينگونه است؟ 
چه عاملب باعث مي‌شود كه افسردگی مدتها ادامه داشته و دوام بيابد؟

 

افراد هنگامي كه افسرده مي‌شوند به دو شكل به افسردگی پاسخ می دهند:

الف) - نشخوار فكری:
 پاسخی ناكارآمد به افسردگی است كه به طولانی شدن و شدت يافتن نشانه‌های افسردگی می انجامد.

ب) - توجه‌برگردانی: 
پاسخی كارآمد به افسردگی است كه باعث كاهش شدت و مدت افسردگی می شود.


نشخوار فكری يعني اينكه فرد به دنبال حالت افسردگی و غمگينی رفتارها و افكاری را نشان می دهد كه توجه او را به سمت علائم و معنای علائم افسردگی جلب مي‌كند. 

مثلاً:
 فرد به دنبال رخداد حالت افسردگی در گوشه‌ای می نشيند و با خود اين چنين مي‌گويد:
 «فقط من هستم كه به اين حالت گرفتار شده‌ام.»
 «نتيجه افسردگي من چه خواهد شد؟»
 «اگر از اين حالت درنيايم چه اتفاقي مي‌افتد؟»
 و... 

اينگونه تحلیل ها و   پاسخ به افسردگی باعث به طول انجاميدن نشانه‌های بیشتر افسردگی و شدت يافتن آنها می شود.

 اين نوع سبك مقابله از ديدگاه ما روانشناسان( دکترحسین مهدیخانلو) سبك مقابله‌ای ناكارآمد و ناسازگار است،   زيرا به حل مشكل كمك نمیكند و باعث بدتر شدن اوضاع روانی و خلقی فرد می شود.


(طبق آخرین سرشماری، تحقیقات کلینیک دکترمحیی و پاراکلینیکی، افسردگی زنان 2 برابر بيشتر از مردان است...!)

تحقيقات بسیاری نشان داده است كه زنان بيشتر از مردان به نشخوار فكری گرفتار می شوند متاسفانه و اين خود ممكن است يكی از دلايل شيوع بيشتر افسردگی در زنان باشد که بایستی هرچه سریعتر درمان و این مسئله و مشکل حل شود.
که پیشنهاد اکید مجموعه کلینیک دکترمحیی با محوریت بنده( حسین مهدیخانلو) اینست که بهترین درمان سریع و عالی و بدون هزینه زیستن در اکنون و مدیریت بر زمان و مکانی است که ما در آن لحظه در آنجا حضور داریم و تلاش بکنیم تا بر خودمان مسلط بوده و تسلط کامل داشته باشیم.
دکترحسین مهدیخانلو
Drmahdikhanloo.com

دکتر حسین مهدیخانلومعروف به دکترمحیی، روانشناس و رواندرمانگر، مشاور فردی و خانوادگی، روانشناس و مشاورخانواده، مشاور برخی از مدیران و مسئولین، مشاور و تسهیلگر روابط فردی واجتماعی، مدرس اصول وفنون مذاکره، مدرس ومشاور ارتباطات حضوری و غیرحضوری مدیران روابط عمومی، مدرس اصول و روشهای زندگی شاد وخانواده موفق باآموزه های دینی وتعالیم الهی، مبدع و مدرس دوره شگفت انگیز اکسیرموفقیت در زندگی شاد و کسب وکار موفق، دوره چله ی گشایش وموفقیت در زندگی، دوره چله ی شفا بيماري ها بدون دارودوا، دکترای روانشناسی بالینی، مشاورمدیران ارشدصنایع وسازمانهای خصوصی و دولتی، مشاورمدیران شهرکهای صنعتی وصنایع، عضو انجمن نانو، عضو انجمن مخترعین، عضو انجمن نخبگان کشور، نویسنده کتاب سرنوشت را میتوان از سرنوشت، دارای پروانه کوچینگ D.A.S از انگلستان، دارای مدرک(D.B.A) از وزارت علوم، عضونظام مشاور مدیران ومسؤلین کشوری ولشکری ازسال 76 تاکنون، جوانترین مدیر برگزیده ی شهری در ۲۰ سالگی، مشاور کسب وکارهای نوین باتوجه به فرآیند تحلیل افکار واندیشه و شرایط روز جامعه 

 • {{ error }}
 • {{ suc }}
 • اگر دیدگاهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.
  مقالات مرتبط
  دکتر حسین مهدیخانلو
  معروف به دکترمحیی، روانشناس و رواندرمانگر، مشاور فردی و خانوادگی، روانشناس و مشاورخانواده، مشاور برخی از مدیران و مسئولین، مشاور و تسهیلگر روابط فردی واجتماعی، مدرس اصول وفنون مذاکره، مدرس ومشاور ارتباطات حضوری و غیرحضوری مدیران روابط عمومی، مدرس اصول و روشهای زندگی شاد وخانواده موفق باآموزه های دینی وتعالیم الهی، مبدع و مدرس دوره شگفت انگیز اکسیرموفقیت در زندگی شاد و کسب وکار موفق، دوره چله ی گشایش وموفقیت در زندگی، دوره چله ی شفا بيماري ها بدون دارودوا، دکترای روانشناسی بالینی، مشاورمدیران ارشدصنایع وسازمانهای خصوصی و دولتی، مشاورمدیران شهرکهای صنعتی وصنایع، عضو انجمن نانو، عضو انجمن مخترعین، عضو انجمن نخبگان کشور، نویسنده کتاب سرنوشت را میتوان از سرنوشت، دارای پروانه کوچینگ D.A.S از انگلستان، دارای مدرک(D.B.A) از وزارت علوم، عضونظام مشاور مدیران ومسؤلین کشوری ولشکری ازسال 76 تاکنون، جوانترین مدیر برگزیده ی شهری در ۲۰ سالگی، مشاور کسب وکارهای نوین باتوجه به فرآیند تحلیل افکار واندیشه و شرایط روز جامعه
  دسترسی سریع
  تماس با ما
  آدرس اول: تهران - پاسداران - خ شهاب - خیابان مهتاب - کلینیک دکترمحیی
  تلفن:  12-12-533-0935  
  آدرس دوم: تهران - شهریار - فاز 3 اندیشه - خیابان آزادی - امام علی علیه السلام - کلینیک دکترمحیی
  تلفن ثابت: 90-70-7-655-021   30-70-7-655-021
  کلیه حقوق متعلق به دکتر حسین مهدیخانلو می باشد.
  Design By M.Farahmand