سندروم خود زشت پنداری!

دسته بندی: سلامت روان ۱۰ دقیقه ۳ سال قبل
$blog->title

سندرم خود زشت پنداری یا اختلال بدشکلی بدن (Self-defeating personality disorder) یک بیماری مضحک و گاها مهلک است که کاملا تصوری و روانی بوده که شخص یک نقص فیزیکی یا یک نقص جزئی را در بدنش بسیار بزرگ دیده که دیگران حتی آن را متوجه هم نمیشوند ونمی بینند که اگر درمان نشود عواقب خطرناکی را بدنبال خواهد داشت!

از جمله مشکلات عدیده ای که برای اکثر افراد در مشاوه ها متوجه و برخورد کرده ایم، خود زشت پنداری است که باعث معظلات فراوانی برای اینگونه افراد در دراز مدت خواهد داشت، که اگر درمان نشود، تا مرز خود کوبی و از بین بردن خویشتن ادامه می یابد.
 سندرم خود زشت پنداری یا اختلال بدشکلی بدن (Self-defeating personality disorder) یک بیماری کاملا تصوری و روانی است که در آن فرد یک نقص فیزیکی یا یک نقص جزئی را در بدنش می بیند که در ظاهر دیگران آن را اصلا نمی بینند.
شخص مبتلا به این اختلال خود را بسیار «زشت» می پندارد  و معمولاً از قرار گرفتن در معرض دید دیگران و رفتن به جمع و اجتماع خودداری میکند.
 این افراد شبانه روز به فکر جراحی زیبایی هستند و تصور وفکر میکنند مشکل شان اینگونه ریشه کن یا حل خواهد شد...! اما باید بدانند که بعد از جراحی... / مثلا:  بینی، آنها به سراغ چین و چروک صورت خود میروند و بعد از آن هم، همچنان تا انقلاب مهدی(عج) داستان ادامه دارد...! 
یکی از مهمترین علایم سندرم خود زشت پنداری،  کنترل کردن دائم صورت در آینه، شیشه و عینک دیگران است...! 
همچنین افرادی که دچار سندرم خود زشت پنداری شده اند، مدام از دیگران درباره ظاهر خود پرس وجو و سوال می کنند...! 
خراشیدن و  کندن جوش‌های صورت و مقایسه کردن خود با دیگران از دیگر علایم سندرم خود زشت پنداری است که تقریبا تمام وقت این افراد را به خود اختصاص میدهد!!! 

متاسفانه طبق بررسی های بدست آمده افراد مبتلا به بیماری سندرم خود زشت پنداری ، مدام نگران قد و هیکل، شکل و شمایل بینی، پوست، چشم‌ها، چانه، لب‌ها و مو ها و... خود می باشند.  آنها مدام در این فکر هستند که بخشی از چهره یا بدن شان با سایر اندام های بدنشان هماهنگی ندارد.

علائم سندرم خود زشت پنداری:
    معمولا در آرایش بسیار افراط می کنند و زمان بسیاری صرف آرایش مو و صورت خود می‌کنند!
به دنبال جراحی پلاستیک می باشند! 
به شکلی لباس می پوشند  که ظاهرا نقص مفروض را بپوشانند! 
بیشتر این افراد نقص را در صورت خود می‌بینند، بینی، دهان، چشم، گونه، ابرو، چانه یا لب و دندان و...! 
مستمر و تقریبا بصورت دائم ظاهر خود را با دیگران(یا خصوصا با مدل‌های نشریات و تلویزیون وسینما وهنرپیشه‌ها و.. )مقایسه می‌کنند! 
وقت زیادی جلوی آینه می‌گذرانند یا بصورت افراطی از آینه فرار می‌کنند! 
وقت زیادی صرف می‌کنندکه نقصی را که در ظاهرشان(معمولا هم در صورت) می‌بینند مخفی کنند! 
در جمع احساس ناراحتی و استرس و اضطراب دارند و از محیط‌ها و شرایط اجتماعی پرهیز می‌کنند! 
گاها دیگران ممکن است او را خودشیفته و مجذوب خود یا سطحی ببینند! 
 معمولا دیده شده که در رژیم یا ورزش افراط می کنند! 
از ويژگي هاي افراطی اين افراد کمال‌گرایی(perfectionism) و یا ترس از تنهایی و منزوی بودن  می باشد که برای درمان این سندروم آزار دهنده, پیشنهاد بهره مندی از سایر مطالب آموزش خویشتن دوستی در سایت Drmahdikhanloo.com و WWW.MOHIE.IR می‌شود. 
دکتر حسین مهدیخانلو
Drmahdikhanloo.com

دکتر حسین مهدیخانلومعروف به دکترمحیی، روانشناس و رواندرمانگر، مشاور فردی و خانوادگی، روانشناس و مشاورخانواده، مشاور برخی از مدیران و مسئولین، مشاور و تسهیلگر روابط فردی واجتماعی، مدرس اصول وفنون مذاکره، مدرس ومشاور ارتباطات حضوری و غیرحضوری مدیران روابط عمومی، مدرس اصول و روشهای زندگی شاد وخانواده موفق باآموزه های دینی وتعالیم الهی، مبدع و مدرس دوره شگفت انگیز اکسیرموفقیت در زندگی شاد و کسب وکار موفق، دوره چله ی گشایش وموفقیت در زندگی، دوره چله ی شفا بيماري ها بدون دارودوا، دکترای روانشناسی بالینی، مشاورمدیران ارشدصنایع وسازمانهای خصوصی و دولتی، مشاورمدیران شهرکهای صنعتی وصنایع، عضو انجمن نانو، عضو انجمن مخترعین، عضو انجمن نخبگان کشور، نویسنده کتاب سرنوشت را میتوان از سرنوشت، دارای پروانه کوچینگ D.A.S از انگلستان، دارای مدرک(D.B.A) از وزارت علوم، عضونظام مشاور مدیران ومسؤلین کشوری ولشکری ازسال 76 تاکنون، جوانترین مدیر برگزیده ی شهری در ۲۰ سالگی، مشاور کسب وکارهای نوین باتوجه به فرآیند تحلیل افکار واندیشه و شرایط روز جامعه 

 • {{ error }}
 • {{ suc }}
 • اگر دیدگاهی دارید میتوانید از طریق فرم زیر دیدگاه خود را در سایت درج کنید.
  مقالات مرتبط
  دکتر حسین مهدیخانلو
  معروف به دکترمحیی، روانشناس و رواندرمانگر، مشاور فردی و خانوادگی، روانشناس و مشاورخانواده، مشاور برخی از مدیران و مسئولین، مشاور و تسهیلگر روابط فردی واجتماعی، مدرس اصول وفنون مذاکره، مدرس ومشاور ارتباطات حضوری و غیرحضوری مدیران روابط عمومی، مدرس اصول و روشهای زندگی شاد وخانواده موفق باآموزه های دینی وتعالیم الهی، مبدع و مدرس دوره شگفت انگیز اکسیرموفقیت در زندگی شاد و کسب وکار موفق، دوره چله ی گشایش وموفقیت در زندگی، دوره چله ی شفا بيماري ها بدون دارودوا، دکترای روانشناسی بالینی، مشاورمدیران ارشدصنایع وسازمانهای خصوصی و دولتی، مشاورمدیران شهرکهای صنعتی وصنایع، عضو انجمن نانو، عضو انجمن مخترعین، عضو انجمن نخبگان کشور، نویسنده کتاب سرنوشت را میتوان از سرنوشت، دارای پروانه کوچینگ D.A.S از انگلستان، دارای مدرک(D.B.A) از وزارت علوم، عضونظام مشاور مدیران ومسؤلین کشوری ولشکری ازسال 76 تاکنون، جوانترین مدیر برگزیده ی شهری در ۲۰ سالگی، مشاور کسب وکارهای نوین باتوجه به فرآیند تحلیل افکار واندیشه و شرایط روز جامعه
  دسترسی سریع
  تماس با ما
  آدرس اول: تهران - پاسداران - خ شهاب - خیابان مهتاب - کلینیک دکترمحیی
  تلفن:  12-12-533-0935  
  آدرس دوم: تهران - شهریار - فاز 3 اندیشه - خیابان آزادی - امام علی علیه السلام - کلینیک دکترمحیی
  تلفن ثابت: 90-70-7-655-021   30-70-7-655-021
  کلیه حقوق متعلق به دکتر حسین مهدیخانلو می باشد.
  Design By M.Farahmand